Stolica Szwecji – Sztokholm

sztokholm

Jeśli jesteś amatorem sztuki i pięknych krajobrazów na pewno zachwyci cię Sztokholm – stolica Szwecji. To przepiękne, wysublimowane miasto jest położone na 14 wyspach, połączonych ze sobą 53 mostami o niezwykłej architekturze. W samym mieście znajduje się około 70 muzeów, co stanowi niesamowitą gratkę nawet dla najwybredniejszych wielbicieli sztuki.

Sztokholm zachwyca zarówno zabytkowymi, skromnymi kamieniczkami, jak i olbrzymimi pałacami o wytwornym barokowym wnętrzu. Z uwagi na fakt, ze Szwecja jest krajem z ustrojem monarchicznym do największych atrakcji należy, otwarty dla turystów, pałac królewski posiadający ponad 600 pokoi. Wielką atrakcją dla zwiedzających jest również widowiskowa zmiana warty straży królewskiej utrzymana w klimacie XVIII w.

Do kolejnych atrakcji należy Muzeum Vasa, w którym znajduje się doskonale zachowany okrętem wojennym z XVII w., na którym zachowało się ponad 95 % oryginalnych dekoracji. Niewątpliwa atrakcją dla zwiedzających jest, najstarsze na świecie, muzeum na otwartym powietrzu. Znajduje się tam przegląd całej historii Szwecji. Muzeum na swoim terenie ma również interesujące zoo, w którym można podziwiać szwedzkie łosie, niedźwiedzie, rysie, wilki oraz inne zwierzęta. Można również wybrać się na wycieczkę łodzią dookoła Sztokholmu. A po wycieczce można się posilić w jednej z wielu restauracji oferujących typowe szwedzkie dania takie jak pieczony łosoś czy dania ze szwedzkimi owocami leśnymi, wśród których najpopularniejsze są jagody.

Powiązane wpisy

Komentarzy: 1 do wpisu Stolica Szwecji – Sztokholm

  1. mac pisze:

    Sztokholm zapamiętałem jako bardzo ciekawe i przyjazne miejsce. Czyste, kulturalne i pełne ciekawej architektury. Jedyna wada – było bardzo drogo ;), ale byłem tam kilka lat temu, więc może to się zmieniło (tj. może u nas już jest tak samo drogo jak u nich :p ).