Dolina Królów Biban al-Muluk

Tutenhamon

Niezwykłym miejscem, do którego co roku przyjeżdża wielu turystów z różnych zakątków świata jest Dolina Królów Biban al-Muluk. Miejsce to położone jest w Tebach Zachodnich i stanowi część starożytnej nekropoli. W dolinie zostali pochowani egipscy królowie, którzy rządzili w czasach od XVIII do XX dynastii. Pierwszy grobowiec, jaki dał początek powstania cmentarza, należał do faraona Totmesa I , a ostatnim do Ramzesa XI.

Dolina Królów – odkrywana i okradana

Kradzieże w Dolinie Królów praktykowane były już w starożytności. Z tego właśnie powodu wiele zabytków zostało silnie zniszczonych, a część grobowców przeniesionych w nieznane miejsca. Najbardziej znanym grobowcem, który zachował się w nienaruszonym stanie jest komnata Tutanchamona. Wiąże się z nią wiele legend i opowieści, których akcja rozgrywa się w sieci labiryntu korytarzy wewnątrz grobowca. Archeolodzy odkryli również niewykończone miejsca pochówku.

Dolina Królów Egipt

Travis S., Flickr

Dolina Królów to łącznie 63 grobowce oraz 20 niedokończone komnaty. Cały czas w dolinie prowadzone są prace badawcze i poszukiwawcze kolejnych nieodkrytych pomieszczeń. Ostatni grobowiec został zauważony w lutym 2006 roku. Egipska nekropolia od 1979 roku znajduje się na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Najważniejsze grobowce w Dolinie Królów

Jedynym z ważniejszych odkryć był grobowiec numer 62. Badacze odnaleźli w nim również staroegipskie wyposażenie. Wśród przedmiotów były wytwory rzemieślnicze oraz biżuteria. Poza tym w grobowcu znajdowały się egipskie meble, posągi, broń oraz naczynia. Wszystko to miało posłużyć zmarłemu w nowym życiu. W grobowcu znajdowała się mumia młodego faraona oraz mumie córek władcy, który zmarły w wieki niemowlęcym. Ekspozycje, stworzone na podstawie znalezisk z grobowców, podziwiać można w Muzeum Egipskim w Kairze. Najwięcej pochodzi z komnaty Tutanchamona, który jako faraon nie zasłynął w historii Egiptu.

Egipt Dolina Królów

watchsmart, Flickr

 

Dolina Królów zdjęcie

Eugene Regis, Flickr

Bardzo dobrze zachowały się również grobowce Seti I (najdłuższe, stumetrowe pomieszczenie), Amenhotepa II, Totmesa III, Ramzesa I, IV, VI i IX. Większość komnat ozdobiona jest charakterystyczni płaskorzeźbami oraz malowidłami. Grobowce z uboższym wnętrzem należały do urzędników i współpracowników królów.

Powiązane wpisy