Przylądek Ras Muhammad

Rafa koralowaRas Muhammad to przylądek położony na południowym wybrzeżu Półwyspu Synaj. Jest to część najbardziej wysunięta na całym Półwyspie. Od 1983 roku tereny Ras Muhammad są pod ochroną. Wpisano je na poczet pierwszego w Egipcie narodowego parku morskiego.

Park Narodowy Ras Muhammad

W jego skład prócz przylądka wchodzi rafa koralowa i wyspy Tiran. Cały czas jest to jedyny park w kraju. Nurkując na obszarze Ras Muhammad można zobaczyć bajecznie kolorowe okazy ryb i podwodnej roślinności, niespotkane nigdzie indziej. Dlatego też jest to jedno z największych atrakcji Egiptu, zaraz po Piramidach i Sfinksie.

Ochroną Park zajmuje się Egipska Agencja do spraw Środowiska Naturalnego. Zgodnie z przepisami, na całym terenie objętym ochroną nie można śmiecić, by w żaden sposób nie zakłócać naturalnego ekosystemu Morza Czerwonego. Ponadto zabroniona jest jakakolwiek ingerencja inwestycyjna. Turyści mają możliwość zobaczenia jedynie 12 proc. całości kompleksu.

Ras Muhammad zdjęcie rafa

ya_rayah_2007, Flickr

 

Ras Muhammad nurkowanie

ya_rayah_2007, Flickr

Ras Muhammad – rafy koralowe

Tym, co wyróżnia Ras Muhmmad są przepiękne rafy koralowe, których na przylądku jest aż 150 różnych gatunków. Poza tym, w morzu kryje się wiele niesamowitych okazów, tworzących koralowe ogrody podwodne. Ras Muhammad to też bogactwo ryb – ponad 1000 gatunków, w tym m.in. rekiny. Zobaczyć można 40 odmian rozgwiazd, niemalże 100 gatunków jeżowców oraz mnóstwo mięczaków i skorupiaków. Na lądzie natomiast wypoczywają żółwie morskie, lisy i jaszczurki. Z powietrza atakują ptaki o imponujących rozmiarach, np. orły, sokoły i jastrzębie.

Ogromne atrakcje, jakie oferuje Park Narodowy Ras Muhammad, sprawiły, że zyskał on miano perły w koronie Morza Czerwonego. Tereny parku, praktycznie nietknięte przez człowieka, uznawane są za jedne z najpiękniejszych na świecie. Park jest istnym rajem do nurkowania w dziewiczych częściach Morza Czerwonego.

Ras Muhammad zachód słońca

frank_strong, Flickr

Informacje na temat możliwości zwiedzania tego miejsca uzyskać można w Centrum Turystycznym oraz w punktach informacyjnych, zlokalizowanych w pobliskich sklepach oraz lokalach gastronomicznych. Turyści wpuszczani są do parku od godziny 10.00. Kompleks czynny jest do zmroku. Strażnicy bardzo dokładnie dbają o respektowanie przepisów na terenie, objętym ochroną. Kontrolowane są łodzi z nurkami, by cumowali tylko w miejscach do tego przeznaczonych.

Okolice Ras Muhammad

W pobliżu Ras Muhammad znajduje się również kilka innych atrakcji godnych uwagi. Jedną z nich jest płytki Kanał Namorzynowy, porośnięty glonami. Wśród raf, które warto zobaczyć wymienić można Ras Gozlani, Shag Rock oraz Yolanda Reef. Wszystkie te miejsca gwarantują niezapominane przeżycia. Na wyprawę w głąb Morza Czerwonego należy udać się przy asyście przewodnika, który wybierze najlepsze i najbezpieczniejsze miejsce do nurkowania lub odpoczywania. Ponadto warto zawsze mieć ze sobą paszport w razie ewentualnej kontroli.

Nurkowanie Ras Muhammad Egipt

ya_rayah_2007, Flickr

Tropikalny klimat tego miejsca, choć na obszarze półpustynnym, daje szanse odkrycia zupełnie innego rodzaj przyrody. Wycieczki w rejon Ras Muhammad organizuje coraz więcej biur podróży. Najwygodniej będzie dojechać lotem czarterowym lub statkiem z popularnego kurortu Sharm El Shaikh. Cena takiej wyprawy jest podobna, jak w przypadku wyjazdu do stolicy Egiptu, w zależności od długości pobytu waha się w granicach 1500 złotych. To wymarzone miejsce, dla turystów szukających aktywnych form wypoczynku pośród unikalnych gatunków fauny i flory.

Powiązane wpisy

Komentarzy: 2 do wpisu Przylądek Ras Muhammad

  1. Lobełt pisze:

    Polecam nurkowanie w tym regionie. Coś niesamowitego! Całe 3D i HD o kant d… rozbić – tutaj to dopiero są obrazy 😀 Wystarczy nawet rurka, nie butla, tzw. snorking, można wtedy pływać zaczerpując powietrza bez wynurzania głowy. Naprawdę, naprawdę warto. Ja tam wracam za rok, właśnie ze względu na widoki 🙂

  2. Wiśka L. pisze:

    Zgadzam się z tym, podczas wycieczki do Egiptu miałam przyjemność spędzić na Przylądku 2 dni i był to czas magiczny. Widoki przepiękne, jak z bajki, a do tego mogłam sobie bardzo szybko i tanio zrobić kurs nurkowania. Obsługa oczywiście przemiła, chociaż płacić trzeba za wszystko, ale gdzie się nie płaci…