Białka Tatrzańska

Rzeka Białka zdjęcie

Ania i Artur Nowaccy, Flickr

Tatry to jeden z największych skarbów Polski. Nasze majestatyczne góry przyciągają z jednej strony spokojem, a z drugiej licznymi atrakcjami w podhalańskich miejscowościach. Jednym z takich miejsc jest Białka Tatrzańska – wieś w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, położona około 700 metrów nad poziomem morza. Ta malownicza miejscowość przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów (w sezonie liczba odwiedzających przekracza czasami liczbę mieszkańców trzykrotnie).

Białka Tatrzańska – położenie i klimat

Położona nad rzeką Białką, z południowej strony sąsiadująca z dolina prowadzącą do Tatr Bielskich, Białka oferuje niezwykle przyjazny klimat jak na swoje położenie. Duże nasłonecznienie tutejszych obszarów gwarantuje łagodny, ciepły wiatr, co wyróżnia Białkę na tle innych turystycznych wsi regionu.

Białka Tatrzańska – historia

Historia tej niepozornej mieściny sięga aż XVII wieku, kiedy to została założona przez ród Budzów, który później przyjął nazwisko Nowobielscy (co sugeruje, że początkowo wieś nazywała się Nowa Białka). Mieszkańcy wsi szybko zasłynęli jako wyśmienici kuśnierze, a ich wyroby znajdowały uznanie nie tylko wśród Podhalan, ale także mieszkańców sąsiedniego Spisza. Obecnie mieszkańcy żyją głównie z turystyki, a trzeba przyznać, że mają co zaoferować przyjezdnym. W obrębie miejscowości znajduje się aż osiemnaście wyciągów narciarskich.

Białka rzeka

Ania i Artur Nowaccy, Flickr

Atrakcje turystyczne Białki Tatrzańskiej

Jedną z cyklicznie organizowanych tu imprez jest słynna biała noc sylwestrowa na nartach. Ponadto rzeka Białka doskonale nadaje się do uprawiania sportów wodnych takich jak kajakarstwo górskie czy spływy pontonowe. Wieś cieszy się także zainteresowaniem paralotniarzy z uwagi na swoje piękne zbocza. Także wielbiciele pieszych wędrówek znajdą tu dla siebie ogromny wybór tras podzielonych ze względu na poziom trudności.

Jeżeli nie jesteśmy zwolennikami zabaw na świeżym powietrzu to całkiem niedawno (2011 rok) otworzono tutaj park wodny o wdzięcznej nazwie – Terma Bania. Co ciekawe wykorzystano przy tym wody ze źródeł termalnych położonych 2500 metrów pod ziemią. Park ten oferuje baseny, zjeżdżalnie, sauny i salony spa.

Białka Tatrzańska snowboard

Rrrodrigo, Flickr

Jednak nie tylko zabawa czeka nas w Białce. Wielbiciele zabytków nie mogą opuścić zwiedzania zabytkowego, drewnianego kościółka pod wezwaniem św. Szymona i Judy Tadeusza. Zbudowany około 1700 roku, z barokowym wnętrzem i okalającymi bramami z XVIII i XIX wieku, jest perłą w koronie tej małej miejscowości.

Nie można, oczywiście, zapomnieć o karczmach znajdujących się na terenie wsi, które powitają nas regionalną kuchnią i nieodłącznym oscypkiem. Kolejnym niewątpliwym atutem Białki Tatrzańskiej jest szybki i bezproblemowy dojazd. Ta mała miejscowość położona jest zaledwie 12 km od Nowego Targu i 21 km od Zakopanego. Tak więc turyści zmierzający do tej przepięknej wsi powinni kierować się do jednego z tych miast, a następnie wprost do Białki. To wszystko sprawia, że nikogo nie dziwi fakt iż Białka Tatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych na Podhalu. Połączenie pięknej przyrody z dobrym gospodarowaniem i nowoczesną techniką zapewniło jej sukces i przyciągnęło turystów z całej Polski i z poza granic naszego kraju.

Powiązane wpisy