Lazurowe Wybrzeże – europejski raj

Lazurowe WybrzeżeLazurowe Wybrzeże (Cote d’Azur) to cześć wybrzeża Francji nad Morzem Śródziemnym, serce Riwiery Francuskiej, region, którego bogactwo to turystyka. Bez wątpienia można go nazwać rajem w Europie. Urlopowiczów przyciągają tu słoneczne plaże, skaliste przylądki, urokliwe zatoki, porty jachtowe oraz kasyna. Główne ośrodki turystyczne to Nicea i Cannes.

Miejsce na wczasy znajdą tu zarówno miłośnicy luksusów jak i campingów, zwolennicy błogiego leniuchowania na plaży jak i osoby lubiące aktywny wypoczynek. Jeśli mamy taką możliwość, warto odwiedzić miasta na wybrzeżu. W Cannes koniecznie trzeba przejść się bulwarem La Croisette, którym podczas corocznego festiwalu w tym mieście paradują gwiazdy amerykańskiego i europejskiego kina. Przed Pałacem Festiwalowym znajdują się tablice z odciśniętymi na chodniku dłońmi celebrytów.

Kolejne miasto po drodze to Nicea, a pomiędzy Niceą a Cannes jest Sophia-Antipolis, w którym znajduje się park technologiczny, w którym swoją siedzibę mają takie firmy jak Microsoft czy Hewlett- Packard. Nicea to ośrodek sportu i rekreacji, uzdrowisko, piękny port, plaże i oczywiście zabytki. Ruiny zamku i romańskiej katedry, kościoły, muzea.

Następne jest Księstwo Monaco, jedno z najmniejszych państw w Europie. Słynie głównie z kasyn, wyścigu ulicznego F1, pięknego oceanarium i wolności podatkowej dla mieszkańców państwa-miasta. Samo miasto leży na skalistym cyplu, a dojechać można tylko krętą i stromą drogą. Jazda taką trasą to nie lada atrakcja. Miasto warto zobaczyć też nocą.

Innym sposobem na zwiedzenie wybrzeża to udanie się w rejs prowadzącym przez główne porty, po drodze warto też ponurkować, aby podziwiać życie podwodne tych wód. Dobrze rozbudowana infrastruktura kolejowa sprawia, że nie ma potrzeby poruszania się tam samochodem.

Sama baza noclegowa jest bardzo dobrze zorganizowana, ale przeważają hotele i kurorty o najwyższym standardzie, czyli te najdroższe. Jeśli pojedziemy tam własnym transportem w szczycie sezonu to koszt pobytu jednej osoby w trzygwiazdkowym hotelu bez wyżywienia waha się w granicy 420 złotych za dobę, za wypoczynek z dwoma posiłkami zapłacić trzeba średnio od 2000 złotych w trzy gwiazdkowym hotelu.

W ofertach polskich biur podróży próżno jest szukać wycieczek na Lazurowe Wybrzeże zorganizowanym transportem. Na miejsce trzeba dotrzeć na własną rękę. Bilet autokarowy w dwie strony z Warszawy do Nicei kosztuje około 650 złotych, lotniczy zaś, w zależności od linii, od 600 do 1400 złotych. Pobyt na campingu kosztować będzie, w zależności od jego standardu, od 10 do 25 euro za dobę. W cenę wliczony jest postój samochodu i dwuosobowy namiot.

Powiązane wpisy

Komentarzy: 1 do wpisu Lazurowe Wybrzeże – europejski raj

  1. Tomasz pisze:

    Ten wpis to Lazurowe Wybrzeże w pigułce. Sama prawda ;). Dodałbym tylko, że jest masa pięknych małych miasteczek na Lazurowym, które także warto odwiedzić, np. Villefranche-sur-Mer.