Chorwacja – parki narodowe

jeziora plitwickieChorwacja jest ceniona głównie z tego powodu, iż jest stosunkowo bliskim turystycznym kurortem z niezbyt wygórowanymi cenami. Można wybrać się do tego kraju samochodem, co w znaczny sposób obniży koszta wypoczynku, a nam zapewni wspaniałą przygodę oraz poznanie wielu kultur. Chorwacja utożsamiana jest głównie z przepięknymi plażami i błękitną wodą. To raj dla wczasowiczów, którzy chcą oderwać się od rzeczywistości.

Wiele osób szuka jednak czegoś więcej niż tylko atrakcyjnych hoteli i wypoczynku na plaży. W dzisiejszych czasach, w pogoni za pieniądzem i sławą zapominamy, jak może wyglądać prawdziwa natura, jej dźwięk, odgłosy i zapach. Nie każdy z nas na co dzień ma zapewnioną bliskość naturalnej zieleni, zwierząt i czystego powietrza. Mieszkając w dużych metropoliach jest to niemożliwe, a nieskażone cywilizacją regiony często są odległe.

Planując urlop pomyślmy gdzie możemy zetknąć się z naturą? Gdzie tak naprawdę poczujemy się zrelaksowani i szczęśliwi? Biorąc za przykład Chorwację możemy zdecydować się na odwiedzenie przepięknych regionów jakimi są parki narodowe, w które obfituje ten kraj. W niedalekiej odległości od naszego kraju zobaczymy prawdziwe cuda natury.

Pierwszym z nich jest Park Narodowy Wysp Briańskich. Składa się on z dwóch głównych większych wysp: Vali Brijun oraz Mali Brijun. Oprócz nich do terenu parku należy dwanaście mniejszych wysepek oraz ryfów. Ze względu na położenie i klimat panujący na wyspach występuje tam nad wyraz bujna i soczysta roślinność. Odwiedzając wyspę musimy pamiętać że zabroniony jest na niej ruch samochodowy, a dopłynąć tam można za pomocą promu. Aby ułatwić zwiedzającym przemieszczanie się po wyspie, wybudowano kolejkę elektryczną, napotkamy tam także liczne wypożyczalnie rowerów.

Kolejnym miejscem, które powinny zobaczyć osoby chcące spędzić urlop aktywnie to Park Narodowy Kornati. Jest to archipelag w skład którego wchodzi aż 89 wysp, zamieszkanych według danych z 2006 roku tylko przez 7 osób. Położony jest w środkowej Dalmacji. Zainteresowany turysta z pewnością znajdzie nocleg w jednym z wielu domków sezonowych. Jest to raj dla płetwonurków, gdyż znajdujące się tam klify sięgają w głąb morza niekiedy 100 metrów.

Jeśli jednak nie lubimy nurkować, miejscem godnym polecenia jest Park Narodowy Krka. Obejmuje on swoim zasięgiem 109 kilometrów kwadratowych dolnego brzegu rzeki Krka. Nacieszymy tam oczy bujną roślinnością, ogromnymi wąwozami i malowniczymi wodospadami. Najpiękniejszy i najbardziej polecany jest kompleks siedmiu najbardziej malowniczych wodospadów. Są to: Skradinski buk, Manojlovac, Rosnjak, Miljacka slap, Roski slap, Bilusić buk, Prljen buk. Oprócz żywiołu wodnego zobaczyć możemy Klasztor Franciszkanów.

Miejscem dla każdego turysty jest z pewnością Park Narodowy Mljet, położony w północno-zachodnich rejonach od Dubrownika. Pomijając przepiękną przyrodę, która jest obecna we wszystkich chorwackich parkach narodowych, znajdziemy tam przepiękne plaże ze spokojną wodą, które tworzą idealne miejsce do nurkowania oraz zabytki antyczne.

Najpiękniejszym parkiem narodowym Chorwacji jest Park Jezior Plitwickich. Zaliczony on został do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie bez przyczyny tak się stało. Główną atrakcją parku jest szesnaście jezior połączonych ze sobą wodospadami. Jeziora są typu krasowego. Jest to miejsce, które w sezonie turystycznym codziennie odwiedza kilka tysięcy ludzi. Park jest rewelacyjnie przygotowany na tłumy turystów, znajdują się tam obszerne parkingi, przewodnicy oraz punkty informacyjne. Z pewnością uda nam się zobaczyć wiele dzikich zwierząt, takich jak niedźwiedź brunatny, borsuki, kuny, wydry. Zwiedzać park można spacerując jedną z wielu ścieżek, można wybrać przejazd koleją drogową lub też popłynąć statkiem.

Pozostałe parki narodowe Chorwacji choć nie są już tak tłumnie odwiedzane przez turystów, również poszczycić się mogą pięknymi akwenami wodnymi, przyrodą i nieskażoną czystością. Jeżeli chcesz choć przez chwilę poczuć się tak, jakby nie istniały duże metropolie i postęp technologiczny, polecam wizytę w nich. To regiony o unikalnym pięknie.

Powiązane wpisy