Kreta

KretaCoraz więcej Polaków swoje wakacje spędza za granicami kraju. Jest to na pewno w dużej mierze spowodowane niestabilną pogodą latem w kraju i tym, że niejednokrotnie tańszy okazuje się wyjazd z rodziną do obcego kraju niż spędzanie go nad rodzimym morzem czy w górach. Najpopularniejsze kraje zagranicznych wycieczek to Egipt, Grecja i Tunezja. Ceny rodzinnych wycieczek zaczynają się już od 500 złotych za osobę.

Wybierając się na Kretę po dwóch, trzech dniach korzystania ze słońca i hotelowego basenu warto zobaczyć coś więcej. Będąc już na miejscu możemy wykupić różne dodatkowe wyjazdy, lub też wynająć samochód i na własną rękę zwiedzać ten piękny zakątek świata. Największe miasta tej wyspy to Chania, Retimno, Agios Nikolaos i oczywiście Heraklion. Grecja to kolebka cywilizacji nowożytnej, a pierwsze ślady osadnictwa na Krecie datuje się na 6000 rok p.n.e., więc w każdym zakątku tej wyspy znajdą się miejsca godne odwiedzenia i zobaczenia. Wszystko zależy od tego, w który region Krety się wybierzemy.

Warto zobaczyć Knossos i ruiny pałacu Minosa, wąwóz Samaria, który jest najdłuższym wąwozem w Europie i ma 18 kilometrów długości. Wybrzeże kreteńskie rozciąga się na 1050 km, a każda wizyta na poszczególnej plaży okazuje się wyprawą na odmienny jej typ. Jedne nadbrzeża są piaszczyste inne kamieniste, a woda ma w zależności od miejsca inny odcień i temperaturę. Odmianą od zachodnioeuropejskich widoków dla naszych oczu będą niewątpliwie dość ascetyczne krajobrazy, górzysto-kamienne zbocza ze skąpą roślinnością, gaje oliwne i dość proste, jednolite budownictwo.
Kreta
Jeżeli wybieramy wycieczkę samochodem odwiedzajmy miejsca z dala od głównych szlaków turystycznych, unikniemy w ten sposób tłumów i wszechobecnej komercji, a zobaczymy prawdziwe życie lokalnej społeczności. Warto wtedy odwiedzić nieduże tawerny oferujące greckie specjały i zamówić dania z jagnięciny, albo baraniny, sałatki z różnego rodzaju serami z mleka owczego czy koziego. Słynne na cały świat są greckie alkohole Metaxa i Ouzo. Wybierając się za zakupy trzeba wiedzieć, ze Grecja jest państwem, w którym praktykuje się tzw. sjesty. W zależności od regionu sklepy zamykane są od południa do około siedemnastej.

Jeśli pojechaliśmy na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży na pewno czeka nas zorganizowany przez rezydentów wieczór grecki, na którym w telegraficznym skrócie zobaczymy najważniejsze zabytki wyspy, poznamy jej kulturę i spróbujemy lokalnych specjałów. To dobra alternatywa dla osób, które nie są w stanie na własną rękę poruszać się po wyspie.

Powiązane wpisy

Zostaw odpowiedź

Comment spam protected by SpamBam