Bułgaria

BułgariaJako miejsce na wczasy, Bułgaria jest popularna wśród Polaków już od czasów PRL. To państwo położone w południowo – wschodniej części Europy ma wiele ciekawych atrakcji do zaoferowania turystom. Dla zwolenników spokojnego wylegiwania się na plaży czeka piękne wybrzeże Morza Czarnego. Tam, w południowym klimacie, można do woli zażywać kąpieli – tak słonecznych jak i morskich. Wymarzone miejsce na urlop.

Najpopularniejszym nadmorskim kurortem jest Albena, chociaż turyści często wybierają także Bałczik i, przyciągające nie tylko nazwą, Złote Piaski. Wszystkie te ośrodki leżą w pobliżu komunikacyjnego centrum regionu – Warny (która polskim turystom powinna nasuwać skojarzenia historyczne).

Warty odwiedzenia jest także Słoneczny Brzeg, nazywany często Las Vegas Europy Wschodniej. Podstawą gospodarki tego regionu jest turystyka. Tam, oprócz wylegiwania się na pięknych plażach, możemy rzucić się w wir hazardu w jednym z licznych kasyn. Warto zatrzymać się w Sofii – stolicy Bułgarii. Miasto i jego okolice obfitują bowiem w atrakcyjne zabytki. Jednym z najświetniejszych jest Cerkiew Bojańska pochodząca ze średniowiecza. Wyróżnia się na tle innych tego typu budowli doskonale zachowanymi freskami, które zaliczane są do największych skarbów średniowiecznej sztuki malarskiej na Bałkanach.

Na północy kraju, niedaleko miasta Ruse, znajdziemy Iwanowo, a w nim zespół XIII- wiecznych kaplic, kościołów i klasztorów wykutych w odwiecznych skałach. Dzięki nietypowemu położeniu część wnętrz zachowała się w bardzo dobrym stanie. We wschodniej części kraju odnajdziemy zaś obiekt jedyny w swoim rodzaju w Europie. Jest to Jeździec z Madary – średniowieczny relief naskalny przestawiający jeźdźca, który przybija włócznią lwa. Płaskorzeźba jest wykuta w litej skale i mierzy aż 23 metry wysokości.

Odkąd Bułgaria jest członkiem Unii Europejskiej, polski turysta potrzebuje jedynie dowodu osobistego by przekroczyć granicę. Jest to dużym ułatwieniem. Także język nie powinien być większą przeszkodą – wystarczą podstawy rosyjskiego, bowiem bułgarski jest podobny do języka naszych wschodnich sąsiadów. Walutą Bułgarii jest Lew (około 2,05 zł), jednak trzeba uważać bowiem monety tej waluty do złudzenia przypominają monety… Euro. Wystarczy chwila nieuwagi i pomyłka gotowa. Ceny usług i towarów są zbliżone do polskich, więc pod tym względem Bułgaria wygrywa chociażby ze swoim południowym sąsiadem – Grecją.

Bułgaria jest z pewnością wspaniałym celem wakacyjnych wyjazdów o czym świadczy jej niesłabnąca od lat popularność. Każde biuro podróży posiada w swojej ofercie wycieczki do tego kraju. Warto się nimi zainteresować.

Powiązane wpisy