Spływy kajakowe w Polsce

Ciekawą propozycją dla osób lubiących aktywnie spędzać czas podczas wakacji są wszelkiego rodzaju rajdy terenowe i spływy kajakowe. W zależności od regionu Polski jaki najbardziej lubimy możemy zorganizować sobie wypad na kajaki w góry, Kaszuby czy Mazury. Jeśli mamy mało czasu bądź nie jesteśmy w stanie zorganizować własnej grupy przyjaciół, żeby wybrać się na taki wyjazd warto skorzystać z propozycji spływów kajakowych organizowanych przez biuro podróży. Ale najfajniej jest wybrać się na taki wypoczynek z kilkorgiem znajomych.

Godnym polecenia jest wyjazd na Mazury i spływy najpopularniejszym i najpiękniejszym tam szlakiem wytyczonym przez rzekę Krutynię. W zależności od czasu jaki mamy do dyspozycji może on trwać od jednego dnia do nawet tygodnia, może też być odskocznią dla ludzi, którzy wybrali się na Mazury na żagle. Najważniejsze w tej wyprawie będą kajaki, które z łatwością wynajmiemy w każdej miejscowości na trasie tego spływu, wystarczy tylko wybrać jego miejsce rozpoczęcia i zdecydować się gdzie będziemy nocować.

Wzdłuż szlaku mamy do wyboru liczne kempingi, pola namiotowe, możemy rozejrzeć się też za pokojami w gospodarstwach agroturystycznych. Trasy są dość łatwe i bezpieczne więc można ze sobą zabrać nawet maleńkie dzieci, wiele osób podróżuje kajakami ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi. Jeśli wybierzemy kilkudniowy wyjazd wakacyjny na taki spływ to warto go zacząć już we wsi Sorkwity, z której popłyniemy około 27 kilometrową trasą do wsi Babięta i tu możemy zrobić sobie pierwszy przystanek, albo rozbić obóz i zostać tam na noc.

Kolejne dwa odcinki długości ok. 10 kilometrów każdy to dość wymagające trasy. Są to spływy z Babięt do Spychowa i ze Spychowa do Zgonu, nurt rzeki w tych miejscach robi się mocniejszy, a w wielu miejscach robią się mielizny. Na trasie Zgon – Krutyń (ok. 13 km) czeka nas przenoszenie kajaków, ponieważ napotykamy na zaporę dzieląca jeziora Krutyńskie i Mokre. W samej Krutyni możemy zrobić kolejny przystanek na nocleg, a przy okazji odwiedzić tamtejsze muzeum przyrodnicze, zobaczyć zabytkowe drewniane domy z początku XX wieku.

Z Krutyni płyniemy trzynastokilometrową trasą do Ukty, a po drodze w miejscowości Kadzidłowo jest do zobaczenia Park dzikich Zwierząt – to pozycja dla ludzi, którzy wybrali się na spływ z dziećmi. A stąd już bardzo blisko do Rucianego Nida gdzie wynajęte kajaki zabiera ich właściciel, a my możemy zacząć zwiedzać same miasto.

Powiązane wpisy

Komentarzy: 3 do wpisu Spływy kajakowe w Polsce

  1. mac pisze:

    spływ Krutynią jest rzeczywiście godny polecenia. niepowtarzalne widoki – z koryta tej rzeki widać takie Mazury, że dech zapiera. no i przedsięwzięcie nie jest drogie – firmy zajmujące się obsługą takich spływów traktują naszą kieszeń łaskawie.

  2. DominikaS pisze:

    O tak, spływy kajakowe są przyjemne, ale jeśli nie ma się kondycji, zakwasy murowane. Ja wybieram pływanie łajbą i podziwianie Mazur z tej perspektywy.

  3. Kacha pisze:

    Rzeka Omulew, wypływa się z jeziora o tej samej nazwie, to są bardzo ładne tereny. Jak ktoś lubi tego typu rozrywkę, to polecam serdecznie!

Zostaw odpowiedź

Comment spam protected by SpamBam