Komory

KomoryKomory, pełna nazwa tego państwa brzmi – Związek Komorów. Komory są typowym krajem wyspiarskim. Znajdują się na północ od Kanału Mozambickiego, w sąsiedztwie Madagaskaru oraz Mozambiku. Niedaleko Komrów położone są również Tanzania, Madagaskar oraz Seszele.

Komory to niewielkie państwo afrykańskie. Pod względem powierzchni zajmuje czwarte miejsce od końca, a pod względem liczy ludności – piąte. Nazwa kraju wywodzi się z języka arabskiego, słowo qamar oznacza księżyc. Komory są niepodległym państwem od 1975 roku. Aktualnie funkcje prezydenta kraju sprawuje Ahmed Abdallah Sambi. Związek Komorów składa się z trzech oddzielnych wysp – Anjouan, Mohéli i Wielki Komor. Położone są one na terenie około 400 km. Ze względu na pochodzenie wulkaniczne, wyspy archipelagu są bardzo różnorodne w przypadku ukształtowania tereny, cechą wspólną są liczne wzniesienia. Klimat w Komorach to typowy podzwrotnikowy, o typie suchym i wilgotnym.

Takie położenie klimatyczne sprawia, że w ciągu roku temperatura średnio osiąga prawie 26 °C. Chłodniej jest w wyższych partiach terenu. Bliskość oceanu sprzyja wypoczynkowi nad wodą, co nieustannie zwiększą ruch turystyczny w tym egzotycznym, ale jeszcze mało znanym zakątku Afryki. Wczasowicze liczyć się muszą z czystym występowaniem burz w tym rejonie. Roczna suma opadów nie przekracza 3000 mm, bowiem na terenie archipelagu znajdują się obszary, gdzie bardzo rzadko występują deszcze.

Krajobraz Komorów charakteryzuje się rozległą siecią rzek, z licznymi wodospadami i progami. Niezwykle wartki nurt uniemożliwia żeglowanie. Specyficzne dla tego miejsca są również strome stoki oraz wygasłe wulkany. Najwyższym szczytem całego archipelagu jest Kartala, o wysokości 2361 m n.p.m. Ten okazały wulkan znajduje się na Wielkim Komorze, ostatnia jego erupcja miała miejsce w 1977 roku.

Komory to kraj o silnym wpływie arabskiej kultury. Większość mieszkańców wyznaje islam, co znacząco oddziaływuje na relacje między turystami a pozostała częścią ludności Komorów. Przed podróżą do tego państwa, tak jak do każdego innego arabskiego terytorium, należy zapoznać się z normami muzułmańskim. Warto wiedzieć, jaki jest odpowiedni strój i poznać znaczenie poszczególnych gestów. Dzięki temu wyeliminuje się możliwość zaistnienia jakiejkolwiek wypadki kulturowej.

Komory są miejsce o dogodnym klimacie i bogatej kulturze. Wakacje spędzone u wybrzeży Afryki to z pewnością dobry wybór. Wypoczynek na piaszczystej plaży, wyprawy po zboczach wulkanicznych oraz wycieczki do terenów, nietkniętych przez człowieka, z niespotykaną niegdzie inaczej przyrodą. To właśnie znajdziesz podczas urlopu w Komorach. Atrakcji dla aktywnych turystów z pewnością nie zabraknie. Do najpopularniejszych należy oczywiści nurkowanie, w dalszej kolejności są rejsy jachtem do innych wysp archipelagu. Ponadto pewne jest, że na plażach nie będzie tłoku. Komory nie są typowym kurortem nadoceanicznym, jednakże z każdym roku, turystyka w rozwija się na wyspach archipelagu. Cały czas powstają nowe hotele, mające zapewnić podróżnym przyjemny wypoczynek.

Powiązane wpisy