Czarnogóra

CzarnogóraCzarnogóra jest niedużym państwem położonym w Europie Południowej na Wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Graniczy ona z Serbią, Kosowem, Chorwacją, Bośnią i Hercegowiną, a także Albanią. W 2006 roku nastąpiło rozerwanie dotychczasowej federacji Serbii i Czarnogóry. Przeważająca część Republiki Czarnogóry leży na górzystym obszarze rozciągniętym na pasmach Gór Dynarskich z przepięknymi widokami, ciepłym morzem oraz jedynym w tej części Europy – fiordem. Tereny nizinne znajdują się u wybrzeży Adriatyku i nad Jeziorem Szkoderskim. Klimat tego kraju tworzy jego kameralność, wielokulturowość, wielonarodowość i jedyne w swoim rodzaju krajobrazy. Walutą Czarnogóry jest Euro, zaś jej oficjalnym językiem – serbski.

Tradycja głosi, że nazwę Montenegro, czyli Czarna Góra nadali temu niewielkiemu terenowi Wenecjanie. Byli oni pod wrażeniem kontrastu między pokrytym bujną roślinnością Wybrzeżem Morza Adriatyckiego a szarymi, obnażonymi górami z pojawiającymi się gdzieniegdzie kamiennymi domami i roślinami.

Czarnogóra ma do zaoferowania wiele atrakcji turystycznych i jest znakomitym punktem wypadowym. Jest to kraina błękitnego morza, dzikich i skalistych gór oraz pachnących gajów oliwnych.

Czarnogórskie Wybrzeże Adriatyku jest bardzo zróżnicowane i przez wiele osób uważane za najatrakcyjniejszą część tego państwa. Pokrywają je piaszczyste i żwirowe plaże, klify, liczne zatoczki, śródziemnomorska roślinność (m.in. gaje oliwne, cyprysy, modrzewie czy figi) oraz skaliste wyspy z ruinami twierdz bądź zamków. Najbardziej charakterystycznym elementem czarnogórskiego wybrzeża jest Zatoka Kotorska (Boka Kotorska), przypominająca norweski fiord. Miasto Kotor, leżące u podnóża masywu Lovcen jest prawdziwą perełką architektoniczną, która została wpisana na listę UNESCO. Kolejnymi miastami umiejscowionymi na terenie Zatoki Kotorskiej są: była Iliryjska stolica Risan, a także Perast – piękne portowe miasto, w którym znajduje się 18 kościołów. Należy koniecznie zwiedzić mieszczące się nieopodal dwie malownicze wyspy: Sveti Djordje i Gospa od Skrpjela oraz Prcanj – miasto muzeum.

Najczęściej odwiedzanym kurortem jest nadmorska miejscowość wypoczynkowa o nazwie Budva. Miasteczko to może poszczycić się średniowieczną starówką, wspaniale zachowanymi murami obronnymi, kamiennymi domami, piękną piaszczystą plażą i bujną roślinnością śródziemnomorską. Na wschód od Budvy położona jest miejscowość – Sveti Stefan (Święty Stefan). Jest to wysepka połączona z brzegiem wąziutkim przesmykiem z piasku i żwiru, który wzmocniono kamiennym podmurowaniem. Funkcjonuje jako kompleks hotelowy z labiryntem wąskich, krętych uliczek czy miniaturowymi tarasami. Wstęp na wyspę jest płatny. Dalej na południu czeka na nas miasto Sutomore, które w swojej okolicy posiada ruiny XV-wiecznego zamku Haj-Nehaj. Warto także odwiedzić miejscowość Bar, słynącą ze wspaniałych, jednych z najstarszych na świecie drzew oliwnych i pięknej starówki.

Oprócz ciekawych zabytków architektonicznych i turkusowego morza Czarnogóra ma także do zaoferowania wiele bogactw przyrody. Wartym polecenia jest np. Park Narodowy „Jezioro Szkoderskie” (z największym jeziorem na Bałkanach), stanowiącym największy w Europie rezerwat ptaków i ostatnie siedlisko pelikanów na naszym kontynencie. Inną ciekawą atrakcją turystyczną jest wyspa Ada Bojana, będąca rezerwatem przyrody oraz rajem dla zwiedzających ją miłośników sportów (m.in. windsurfingu, paraglidingu czy nart wodnych). Warto także zwiedzić Park Narodowy Durmitor, obejmujący najgłębszy w Europie kanion rzeki Tary. Na jego terenie znajduje się również Jaskinia Lodowa oraz Czarne Jezioro. Największą miejscowością w Durmitorze jest Żablijaka. Na rzece Tarze organizowane są tzw. raftingi, czyli spływy tratwami. Tereny te także zostały wpisane na listę UNESCO. Kolejnym przystankiem dla czarnogórskiego turysty powinien być Park Narodowy Lovcen. Z jego najwyższego szczytu (Stirovnik-1749m n.p.m.) można ujrzeć prawie całą Czarnogórę. Na wierzchołku Jezerski Vrh-1660m n.p.m. zbudowano mauzoleum poety Petera II Pertovica.

Będąc w Czarnogórze, nie wolno zapominać o jej kolejnej atrakcji, czyli prawosławnych klasztorach (monasterach). Do wyboru mamy: Monaster Ostrog, Moraca, Rezevici czy Pivski Monaster. Ten pierwszy stanowi największy czarnogórski relikwiarz, wybudowany w XVII wieku. Jest on wtopiony w skałę i spoczywają w nim relikwie świętego Vasilije Ostroskiego.

Z Polski co Czarnogóry można dojechać jedynie samochodem. Baza noclegowa obejmuje apartamenty, pokoje w hotelach, domki oraz kwatery prywatne. Ceny są zbliżone do polskich, najdrożej jest w sezonie letnim i okolicach Budvy.

Powiązane wpisy

Komentarzy: 1 do wpisu Czarnogóra

  1. Jola pisze:

    Byłam rok temu w Montenegro. Bardzo ładnie, słonecznie, nocleg też na wysokim poziomie… ogólnie wszystko super, tylko plaże kamieniste 😛