Seszele

SeszeleSezon urlopowy właśnie się rozpoczyna. Planując wakacje, trudno jest zdecydować, do jakiego zakątka świata, udać się na zasłużony wypoczynek. Oferty zagrodniczych wojaży kuszą pod wieloma względami – klimatem, krajobrazami, naturalnymi atrakcjami. Jednym z takich egzotycznych podróży może być wycieczka na Seszele. To dziewicze państwo wyspiarskie znajduje się na Oceanie Indyjskim, w odległości prawie 1600 km od wybrzeży Afryki. W pobliżu Seszeli, dokładnie na północnym-wschodzie położony jest popularny Madagaskar. W sąsiedztwie kraju znajdują się również inne państwa, jak Mauritius i Reunion oraz Malediwy.

Historia Seszeli rozpoczyna się w X wieku, kiedy to na wyspę dotarli pierwsi osadnicy. Byli to arabscy kupcy, którzy wiedzieli w nowym terenie potencjał handlowy. O Seszelach pisali w swym notatkach portugalscy żeglarze, którzy dobili do brzegu archipelagu na początku XVI wieku. W następnych stuleciach wyspę odwiedzali również brytyjscy kolonialiści. Mimo to Seszele pozostawały niezamieszkane. Ląd stanowił jedynie schronienie dla podróżnych, zmierzających do Indii.

Sytuacja diametralnie zmieniła się w 1742 roku, kiedy to francuski kolonista sąsiadującego Mauritiusa, postanowił przejąć wyspę. Oficjalnie archipelag stał się enklawą Francji w 1756 roku. Nazwa wyspy pochodzi od nazwiska ministra finansów, który pracował dla Ludwika XV – Jeana Moreau de Sechelles. Pierwsi mieszkańcy Seszeli, pochodzenia francuskiego, przyjechali na wyspę około 1770 roku.

Pod koniec XVIII wieku Seszele były okupowane przez wojska brytyjskie. A 1814 roku, po klęsce Napolena, państwa została włączone do Królestwa Brytyjskiego. Po zniesieniu niewolnictwa, liczba ludność znacząco wzrosła. Nowi osadnicy pochodzili z różnych części świata, byli to zarówno azjatyccy kupcy oraz Europejczycy i Arabowie. Takie połączenie trzech niezwykłych kultur sprawiło, że na Seszelach mamy do czynienia z nietypową mieszanka tradycji i obyczajów z całego świata. Seszele były brytyjską kolonią aż do 29 czerwca 1976 roku. Wówczas stały się niepodległym państwem. Cały czas widać wpływ kultury francuskiej na kształtowanie się tożsamości mieszkańców Seszeli.

Na Oceanie Indyjskim znajduje się aż 115 wysp wulkanicznych i koralowych, które tworzą archipelag Seszeli. Stale zamieszkiwane są jedynie 33 wyspy. Każda z nich charakteryzuje się specyficznym krajobrazem, dzięki czemu chętnie są odwiedzane przez turystów. Największa pod względem powierzchni jest wyspa Mahé, licząca 144 km². Na terenie tej wyspy mieści się stolica kraju Victoria. Zamieszkują ją ponad 80 proc. obywateli Seszeli. Na Mahé zwiedzić można m.in. najwyższych szczyt kraju Morne Seychellois – 905 m n.p.m. W skład archipelagu wychodzą zarówno wyspy o pochodzeniu wulkanicznym, jak i koralowym. Pierwszy rodzaj oznacza się bardziej górzystym ukształtowaniem terenu.

Seszele znajdują się pod wpływem strefy klimatu równikowego wilgotnego z cechami monsunowymi. W ciągu roku temperatura powietrza wynosi około 24° – 30 °C. Najchłodniej jest na przełomie lipca i sierpnia, kiedy to słupki rtęci wskazują około 21 °C. Najcieplej jest natomiast pomiędzy marcem a kwietniem. Wówczas na Seszelach jest bardzo upalnie, ponad 31 stopni. Roczna suma opadów waha się w graniach 2900 – 3600 mm, w zależności ukształtowania terenu. Taki klimat pozwala śmiało wybrać się w rejon Seszeli na egzotyczny urlop. Gwarantowana pogoda, pieczyste plaże, czysta woda – wszystko to właśnie znajduje się u wybrzeży Afryki.

Pod względem turystycznym Seszele to miejsce naturalnych atrakcji. Duża popularnością cieszą się wyspy koralowe takie jak Aldabra, Amiranty i Farkuhar. Ponadto rzesze turystów przejeżdżają do malowniczych miejscowości, położonych na archipelagu. Największym zainteresowanie odznacza się stolica kraju, czyli Victoria. Po za tym wakacje spędzić można również w Anse Boileau, Anse Royal oraz Caseade. Dostatek luksusowych hotelu i restauracji zadowoli każdego, nawet bardzo wymagającego wczasowicza.

Seszele kuszą również niezwykle bogatą kulturą, zwłaszcza pod względem folkloru i legend, tradycji. Na Seszelach nie brakuje też charakterystycznej, nietypowej roślinności oraz bajecznie kolorowych raf koralowych, które można podziwiać dzięki podwodnym wycieczkom. Seszele to luksus, wypoczynek nad brzegiem oceanu oraz niezapomniany wyprawy do dziewiczych terenów.

Powiązane wpisy

Komentarzy: 1 do wpisu Seszele

  1. Kacha pisze:

    Piękne miejsce, ale drogie niestety… jak ktoś odważniejszy, może próbować na własną rękę wyjechać, to dużo taniej wychodzi. Moja znajoma opowiadała, że tak zrobiła i jak podała koszty, to było to dużo taniej niż oferty z biur. No ale wtedy mozna liczyć już tylko na siebie…