Wyspy Kanaryjskie

Wyspy kanaryjskieWyspy Kanaryjskie to niezwykle urokliwe miejsce. Położone na Oceanie Atlantyckim, nieopodal północno-zachodniego wybrzeża Afryki, kuszą dogodnym klimatem i pięknymi krajobrazami. Nic więc dziwnego, że co roku odwiedza je kilka milionów turystów.

W skład Wysp Kanaryjski wchodzi siedem głównych wysp (Teneryfa, Fuerteventura, Gran Canaria, Lanzarote, El Hierro, La Palma i La Gomera) oraz sześć mniejszych (Alegranza, Graciosa, Montańa Clara, Lobos, Roque del Este i Roque del Oeste). Większe wyspy stanowią główny punkt turystyczny, czynne są przez cały rok. Natomiast mniejsze wyspy są bezludnymi kurortami, zamieszkiwanymi okresowo przez bardzo bogatych wczasowiczów.

Archipelag ten administracyjnie należy do Hiszpanii. Został on ostatecznie przejęty przez hiszpańskich kolonistów w 1496 roku. Przez wieki region ten nękany był przez liczne wojny domowe, które doprowadziły do kryzysu ekonomicznego i silnej emigracji ludności do państw Ameryki Południowej. Autonomię na archipelagu kanaryjskim wprowadzono w 1982 roku, dając możliwość organizowania lokalnego rządu i wymiaru sprawiedliwości.

Archipelag zamieszkiwany jest przez ponad 2 miliony ludzi, łączna powierzchni wysp wynosi 7293 km. Głównymi ośrodkami Wysp Kanaryjskich są miasta Las Palmas de Gran Canaria, Santa Cruz de Tenerife i San Cristóbal de La Laguna, gdzie przyjeżdża najwięcej turystów. Klimat oceaniczno-subtropikalny, charakteryzuje się sporadycznymi opadami i średnią temperatura 20-22 stopni C. Prócz przyjemnej temperatury i bezchmurnego nieba, zachęcająca jest również temperatura wody w ocenia – nie mniej niż 18 stopni C.

Większość ludzi sądzi, że nazwa Wyspy Kanaryjskie pochodzi od słodkich, żółtych ptaszków – kanarków. Nic bardziej mylnego, nazwa wywodzi się od łacińskiego słowa „canis” – pies. Wyspy zawdzięczają tę nazwę gromadom dzikich psów, które zamieszkiwały niegdyś wyspy. Ciekawostką jest fakt, że to kanarek swą nazwę otrzymał na cześć malowniczego archipelagu. Warto wiedzieć, że na Wyspach Kanaryjskich, co roku odbywa się barwny karnawał. Impreza równie taneczna i szalona jak w Rio de Janeiro. Trwa trzy tygodni, najwięcej dzieje się w tygodniu poprzedzającym Środę Popielcową.

Na Kanary lepiej wybrać się korzystając z usług biur podróży. Zapewnią one przelot samolotem na jedną z dwóch wysp Teneryfę lub Gran Canarie oraz hotel o wysokim standardzie. Natomiast wyjazd na własną rękę może wiązać się z trudnościami. Na wyspy kursują jedynie czarterowe samoloty, a samodzielne wykupienie biletu jest bardzo drogie.

Powiązane wpisy