Krym, a dokładnie Półwysep Krymski, znajduje się pomiędzy Morzem Azerskim a Czarnym i należy do terytorium Ukrainy, jednak zachowuje on autonomię. Terytorium Krymu to 25 700 kilometrów kwadratowych. Z lądem półwysep łączy się przez Przesmyk Perekopski, który w najszerszym miejscu ma 9 kilometrów.
Krym dzieli się na trzy obszary ze względu na ukształtowanie terenu. I tak mamy Krym Stepowy, czyli Nizinę Krymską, która rozciąga się z północy na południe, Krym Górski, czyli południowa część półwyspu granicząca z Morzem Czerwonym i Półwysep Kerczeński, czyli wschodnia strona oddzielająca Morze Czarne od Azerskiego.
Mamy też do czynienia z trzema strefami klimatycznymi. Część stepowa to klimat kontynentalny, czyli nieodbiegający bardzo od tego, jaki mamy w Polsce. Mroźne zimy, deszczowe jesienie i ciepłe, suche lata. Klimat górski panuje na południu. Najciekawiej pod względem pogody jest w strefie subtropikalnej typu śródziemnomorskiego, czyli rejony Jałty. Dzięki górom, które chronią te tereny przed północnymi wiatrami mamy upalne lata i łagodne zimy. Właśnie ta część Półwyspu Krymskiego przyciąga najwięcej turystów. Na razie są to głównie Rosjanie i Ukraińcy, ale Turyści z Europy Zachodniej z roku na rok coraz chętniej tu zaglądają.
Najlepszy czas na bierny wypoczynek na plażach to miesiące od maja do początku października. Dla aktywnych są liczne szlaki górskie, a dla miłośników zwiedzania liczne zabytki i ciekawa historia Krymu. Położenie geograficzne Krymu sprawiło, że przez lata o te ziemie toczyły się nieustanne spory i przybywały tu kolejne ludy.
Pierwsze osadnictwo pojawiło się na Krymie w VIII w. p. n. e i byli to Taurowie wywodzący się z ludów irańskich i ich następcy. Podbojów w kolejnych latach dokonywali Grecy, Rzymianie i Tatarzy. W XVIII wieku Krym dostał się pod panowanie Rosji. Obecnie na Krymie można wyróżnić kilkadziesiąt różnych narodowości. Największy procent stanowią Ukraińcy i Rosjanie, ale sporo jest tu Tatarów, Gruzinów, Ormian, Bułgarów i Polaków. Taką różnorodność spowodowała też polityka Związku Radzieckiego. Językiem urzędowym jest ukraiński, ale zdecydowana większość mieszkańców włada językiem rosyjskim, co jest pozostałością właśnie po ZSRR.
Jeśli chcemy zobaczyć ciekawe zabytki, znajdziemy je na południu. Zaczynając od miasta Ałupki, gdzie jest piękny Pałac Woroncowa wzniesiony w trzech stylach architektonicznych: Mauretańskim, Barokowym i Gotyckim. Dalej na wschód jest miasto Gaspra, gdzie nad urwiskiem wznosi się zamek zwany Jaskółczym Gniazdem, zbudowany w 1912 roku w neogotyckim stylu. Zamek przypomina te, które znamy z ilustracji bajek o królewnach. W Liwadii stoi Pałac Carski. Jednak każdy zakątek Krymu jest godny polecenia, wszystko zależy od rejonu, w jakim się znajdziemy. Na Krym najłatwiej dostać się drogą lądową, koleją lub autokarem lub własnym transportem. Lepiej też wybierać się na wycieczki większą grupą, ponieważ nie jest to zbyt bezpieczny rejon świata.