Kair – stolica Egiptu

KairJedna z popularniejszych stolic na świecie jest Kair. To największe miasto w całym Egipcie. Łączna powierzchnia wynosi 214 km². W Kairze mieszka prawie 7 mln ludzi. Stolica Egiptu uznawana jest za największe miasto Afryki i Bliskiego Wschodu. Poza tym Kair nazywany jest „Miastem tysiąca minaretów” bądź „Matką Świata”. To też najludniejsze skupisko wyznawców Islamu.

Miasto Umarłych w Kairze

Przez Kair przepływa jedna z największych rzek świata – Nil. Stanowi ona istotny element egipskiej gospodarki oraz historii. Jednakże Kair to nie tylko zabytki dawnej cywilizacji, ale także dzielnicy biedy. Tego typu miejscem jest „Miasto umarłych”. Zamieszkiwane przez ponad 2 mln osób przeraża nie tylko turystów, ale i miejscowych.

Nazwa „Miasto umarłych” została nadana w związku z sąsiedztwem starego cmentarza. To właśnie na nim duża część mieszkańców Kairu osiedliła się. Skrajnie biedni muzułmanie śpią oraz żyją na nagrobkach. Głównym źródłem ich zarobku jest żebractwo. Kilkakrotne próby przeniesienia mieszkańców „Miasta umarłych” nie powiodły się i nadal jest część Kairu, omijaną przez obcokrajowców.

Kair – główne zabytki i inne atrakcje turystyczne

Będąc w Egipcie nie można ominąć najważniejszych zabytków tego kraju, czyli Sfinksa i Wielkich Piramid. Znajdują się one w zachodniej części Gizy. Koniecznie trzeba również zobaczyć ruiny wielkich starożytnych ośrodków, Memfis i Sakkaroy, które od Kairu oddalone są zaledwie o 18 km.

Kair zdjęcie

maltman23, Flickr

Duży wpływ na rozwój turystki w Kairze miała budowa Kanału Sueskiego, którą ukończono w 1869 roku. Napływ ludności europejskiej doprowadził do rozwoju ekonomicznego i handlowego. Zaczęły powstawać ekskluzywne dzielnice willowe, rozbudowano komunikację miejską, by zachęcić do odwiedzania stolicy Egiptu.

Tym co przyciąga do Kairu, prócz unikatowych zabytków, są muzeum jak np. Muzeum Egipskie oraz meczety i katedry. Ponadto ciepły klimat i odmienna kultura, sprawiają że Kair jako miasto kontrastów, należy do najchętniej zwiedzanych punktów globu.

Targowisko w Kairze

maltman23, Flickr

Kair – transport

Mogłoby się wydawać, że przemieszczanie się po stolicy Egiptu wiąże się ze sporymi utrudnieniami. Swoboda w ruchu ulicznym może szokować. Jednak turyści korzystać mogą z dwóch linii kolejowych. Główny dworzec to Ramses Station. W Kairze funkcjonuje też metro, będące jedynym na kontynencie afrykańskim. Dostępne są dwie linie: zielona i czerwona, kursujące na łącznej długości sieci 62 km. Jest to najtańsza forma miejskiej komunikacji, bilet kosztuje tylko 1 funta egipskiego. Część wagonów przeznaczona jest wyłącznie dla kobiet. Ruch odbywa się lewostronnie.

Kair zdjęcia

girolame, Flickr

 

Kair nocą

Vasenka, Flickr

Powiązane wpisy