Hurghada

Hurghada plażaJednym z turystycznych miast w Egipcie jest Hurghada. Ośrodek położony na wybrzeżu Morza Czerwonego, co roku przyciąga rzesze turystów z całego świata. Popularnie ten ośrodek określany jest jako Riwiera Morza Czerwonego. Hurghada oddalona jest od Kairu o niecałe 500 km. Liczba mieszkańców przekracza 160 tys. Atrakcją tego miasta są piękne rafy koralowe. Do Hurghady dolecieć można z większości polskich lotnisk. Czarterowe loty dostępne są z Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Krakowa oraz Bydgoszczy.

Hurghada była najpierw osadą rybacką. W ciągu zaledwie kilkunastu lat zyskała miano popularnego ośrodka turystycznego. Symbolem tego miasta jest syrena. Najlepiej poruszać się po mieście, korzystając z taksówek, których koszt jest stosunkowo niewielki.

Hurghada – historia

Pierwszych osadników na tereny dzisiejszej Hurghady przyciągnęła wizja odnalezienia złóż ropy naftowej. Najpierw nad Zatoką Sueską pojawili sie Brytyjczycy. Od 1913 roku Hurghada funkcjonowała jako osada rybacka. Kilkanaście lat później w mieście osiedlili się pracownicy Narodowego Instytutu Oceonografii i Rybołówstwa. Miasto zyskało status ośrodka turystycznego dopiero pod koniec XX wieku.

Hurghada zdjęcia

girolame, Flickr

 

Hurghada, Egipt

girolame, Flickr

Hurghada – zwiedzanie

Zwiedzanie Hurghady zacząć można od dzielnicy Dahar, gdzie mieści się największy bazar w mieście oraz dworzec autobusowy. Najnowocześniejszą częścią miasta jest Sakkala. Konkurencją tej dzielnicy jest nowopowstała Village Road. Luksusowe domy w głównej mierze zauważyć można w Sahl Hashees. Tam też tuż budowane są drogie hotele. Choć ten najbardziej znany mieści się na południu miasta. Budynek hotelu Alf Leila Wa Leila, wzorowany jest na pałacach z baśni „Tysiąca i jednej nocy”. Co wieczór klienci mogą zobaczyć specjalne spektakle, opowiadające o czasach starożytnego Egiptu.

Hurghada przystań zdjęcie

Faisal F H, Flickr

Hurghada – pogoda

Turyści chętnie przyjeżdżają do Hurghady również ze względu na warunki pogodowe. Panuje tu klimat zwrotnikowy suchy, który zapewnia słoneczną aurę przez cały rok. Najzimniej jest w lutym, kiedy to słupki rtęci wskazują około 23 stopni C. Temperatura wody w morzu nie spada poniżej 20 stopni C. Prawdziwe upały panują w sierpnia. Wówczas należy się spodziewać ponad 35 stopni C oraz gorącej wody do nawet 30 stopni C. Chłód pojawić może jedynie przy silnym wietrze.

Hurghada hotel

Marcus Meissner, Flickr

Okolice Hurghady (wycieczki fakultatywne)

Wokół Hurghady znajduje się wiele miejsc godnych uwagi. Jednym z nich jest El Gouna, nazywane z powodu dużej ilości kanałów i mostów, egipską Wenecją. Natomiast w odległości 40 km, w niewielkiej miejscowości Sharm El Naga znajduje się niesamowita rafa koralowa. Równie urokliwy miejscem jest Makadi Bay, miasto oddalone jest o 30 km i słynie z piaszczystych plaż oraz równie okazałych raf koralowych.

Hurghada to typowy egipski raj dla obcokrajowców. Odmienna kultura, mnóstwo zabytków oraz egzotyczne krajobrazy. Wszystko to zapewnia niesamowitą przygodę na afrykańskim kontynencie. Z Hurghady można bez problemu dojechać do największych atrakcji Egiptu, jak Kair i Giza. Ponadto popularne są podróże katamaranem i samolotem do znanego ośrodka turystycznego Szarm el-Szejk, który słynie z nurkowania w błękitnych wodach Morza Czerwonego.

Powiązane wpisy