Bukowina Tatrzańska to letniskowo–narciarska wieś, usytuowana w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski, Podhalu (powiat tatrzański, województwo małopolskie). Położenie około 1000 metrów nad poziomem morza pozwala na ujmujący widok całego łańcucha Tatr, który mierzy około 56 kilometrów długości oraz 17 kilometrów szerokości. Najbliżej położonymi miastami są Zakopane (15km) oraz Nowy Targ (22km).
Bukowina Tatrzańska – dojazd
Do Bukowiny dotrzemy drogą krajową nr 49, biegnącą z Nowego Targu do granicy w Jurgowie lub drogą z Krakowa i Zakopanego, tak zwaną „zakopianką”, skręcając w Poroninie na przejście graniczne w Łysej Polanie. Dojazd, szczególnie w sezonie, nie stanowi większego problemu, gdyż z samego Zakopanego odbywa się dziennie nawet kilkanaście kursów na trasie Zakopane – Morskie Oko.
Bukowina Tatrzańska – historia
Założenie wioski datuje się na XVIII w. a jej nazwę zawdzięcza się bynajmniej nie, jak powszechnie się sądzi, bukom a pierwszemu wójtowi wsi, Kasprowi Bukowińskiemu. Ostateczną nazwę nadano w 1935 r., za sprawą członków Towarzystwa Przyjaciół Bukowiny. W okresie dwudziestolecia międzywojennego zmieniono charakter wsi – z rolniczo-pasterskiej na turystyczną.
Bukowina Tatrzańska – administracja i położenie
Miejscowość jest siedzibą Gminy Bukowiny Tatrzańskiej, w której skład wchodzi 8 wsi: grzbiety i stoki Pogórza Gliczarowskiego stanowi Bukowina Tatrzańska zaś w jego dolinie położone są Groń i Leśnica. Brzegi są najbardziej wysunięte na południe. Dolinę Białki tworzy, na lewym jej brzegu, Białka Tatrzańska. Na przeciwnym brzegu usytuowane są: Czarna Góra, Jurgów oraz Rzepiska, należące już do Spisza. Na terenie gminy znajdują się Rysy, Orla Perć, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Wielka Siklawa, Wielki Wołoszyn czy, najbardziej znane i najchętniej odwiedzane przez turystów (rocznie nawet 700 000 odwiedzających), Morskie Oko.
Walory turystyczne Bukowiny Tatrzańskiej
Ponieważ pokrywa śnieżna utrzymuje się przez okres od grudnia do marca, Bukowina Tatrzańska jest bardzo atrakcyjnym miejscem dla narciarzy. Obecnie znajdują się w niej 22 wyciągi o różnej długości oraz zróżnicowanym stopniu trudności. Miejscowość jest przygotowana na niedogodności atmosferyczne, toteż tereny narciarskie są dostosowane do dośnieżania, dodatkowym atutem jest oświetlenie.
Międzynarodowy trakt handlowy ze Słowacją jest zarazem znaną trasą turystyczną (Bukowina Tatrzańska – Morskie Oko). Na trasie znajdziemy początki 5 szlaków turystycznych: żółty – biegnący przez Szpiglasową Przełęcz szlak z Morskiego Oka do Pięciu Stawów Polskich, niebieski – do Pięciu Stawów Polskich przez Świstówkę, czerwony – do Morskiego Oka, zielony – do Pięciu Stawów Polskich przez Dolinę Roztoki, zielony – na Polanę Rusinową przez Wierch Poroniec. Zimą 2008r. otwarto rekreacyjny kompleks, Termę Bukowina. Kompleks basenów (łącznie 12; po 6 na zewnątrz i wewnątrz kompleksu) jest zasilany wodą pochodzącą ze źródeł termalnych. Oprócz basenów Terma Bukowina posiada 8 saun oraz centrum SPA.
Bukowina Tatrzańska słynie z architektury drewnianej, której najcenniejszym a zarazem największym, drewnianym obiektem w Polsce jest budynek Domu Ludowego. Powstał z potrzeby posiadania instytucji kultury w latach 1923-1928. Co roku odbywają się w nim imprezy folklorystyczne, tak regionalne jak ogólnokrajowe (Sabałowe Bajania – sierpień, Góralski Karnawał – luty). Dom Ludowy jest miejscem zespołów teatralnych i muzycznych. Co ciekawe, działa w nim tzw. Szkoła Ginących Zawodów, dzięki której młodzi ludzie podczas warsztatów mogą nauczyć się tradycyjnych rzemiosł, takich jak haft, kowalstwo czy garncarstwo. Po wyczerpującym dniu pełnym atrakcji turyści mogą posilić się w licznych restauracjach regionalnych, w których w odróżnieniu od np. Zakopanego stawia się przede wszystkim na propagowanie kuchni folkloru góralskiego.