Zakopane

Pęksowe Brzysko

Pęksowe Brzysko

W Polsce można zdecydowanie ładniejsze i o wiele tańsze miejsca na spędzenie wakacji niż Zakopane, ale każdy, kto choć raz był w tym miejscu, z pewnością prędzej czy później do niego wróci. Kiedy przymknie się oko na kiczowate Krupówki, a zwłaszcza na liczne stragany oferujące chińskie buble, i uda się nam bezpiecznie i sprawnie dotrzeć czy to koleją, czy samochodem do celu, piękne widoki i liczne atrakcje zamażą te złe doznania.

Jeśli się gdzieś wybieramy, warto wcześniej poznać historię tego miejsca i jego najważniejsze zabytki i ciekawe miejsca. Zakopane oferuje ich bez wątpienia całą masę. Dopóki nie pojawił się w Zakopanem Tytus Chałubiński, Zakopane było senną pasterską osadą. W 1876 roku właśnie za sprawą tego lekarza i podróżnika Zakopane uzyskało status uzdrowiska i zaczęli pojawiać się w nim pierwsi turyści.

Kolejny etap rozwoju miasta to działalność społeczno-gospodarcza innego zapaleńca – Władysława Zamoyskiego. Za jego sprawą pojawiła się kolej i droga do Nowego Targu. Zapoczątkował on też budowanie Tatrzańskiego Parku narodowego. Następną osobą, która miała wpływ na rozwój Zakopanego, a zwłaszcza na jego obecny wygląd był, Stanisław Witkiewicz. Ten malarz i architekt zapoczątkował tzw. styl zakopiański, czyli wzbogacał architekturę podhalańską motywami innych, a głównie secesyjnych budynków.

Budynki zaprojektowane przez Witkiewicza to Wille Koliba, Konstantynówka, Oksza, Pod Jedlami oraz kapliczki Matki Bożej Różańcowej, na Jaszczurówce i Kalatówkach. Będąc w Zakopanem trzeba też odwiedzić cmentarz Na Pęksowym Brzysku. Jest to przepiękna nekropolia mająca od lat trzydziestych status obiektu zabytkowego. Zobaczyć też należy wybudowane w dwudziestoleciu międzywojennym skocznie narciarskie, które dzięki sukcesom Adama Małysza przezywają coroczny najazd kibiców dopingujących skoczków Pucharu Świata. Pod Wielką Krokwią bywało już nawet ponad 30 tysięcy ludzi.

Zakopane to także tradycyjna podhalańska kuchnia i oczywiście oscypek, który ma już status produktu regionalnego i kupić go można tylko od „certyfikowanych” baców. Zatrzymać się w Zakopanem na nocleg można praktycznie w każdym domu, ponieważ przedsiębiorczy górale mają do wynajęcia, choć jeden pokój w swoim domu. Nocleg w takich warunkach kosztuje od kilkunastu złotych. Baza hotelowa i motelowa jest zróżnicowana jak nigdzie w kraju i każdy może sobie dobrać pokój według zasobności portfela i wymagań. Oczywiście, jeśli wybieramy się w góry w sezonie lub w czasie długiego weekendu, miejsca należy rezerwować. Miejsca w czasie ferii zimowej turyści zaklepują już z rocznym wyprzedzeniem.

Powiązane wpisy