Wyżyna Krakowsko-Częstochowska

Jura Krakowsko-CzęstochowskaWyżyna Krakowsko-Częstochowska to jeden z rejonów Polski, który należał do niej od zawsze. Zamiennie jest nazywana Jurą Krakowską lub Polską. Jest to pas wyżynny o długości osiemdziesięciu kilometrów łączący ze sobą Kraków i Częstochowę. Wzniesienie sięga od 300 do ponad 500 metrów nad poziomem morza. Najwyższym szczytem tego pasma jest Góra Janowskiego, która ma 516 metrów.

Podłoże geologiczne jest pozostałością cofającego się morza, dlatego dominują tu skały wapienne i dolomitowe. Właśnie przez ten kontakt z wielką wodą przed tysiącami lat mamy tu do czynienia z odrębną niż gdzie indziej roślinnością. Cały ten pas na przemian porastają lasy i łąki wyłaniające się ze skalnego podłoża. To ukształtowanie terenu sprawiło, że te okolice stały się świetnym terenem do budowania fortec obronnych.

Wytyczony jest na wyżynie szlak turystyczny, który ma prawie 170 kilometrów długości. Wiedzie on wzdłuż ruin i warowni zamkowych, których budowę rozpoczął król Kazimierz III Wielki. Nazwa trasy to Szlak Orlich Gniazd, ponieważ warowni i obserwatoria były budowane wysoko na uskokach skalnych, ich wysokość niekiedy sięgała 30 metrów. Jest piętnaście obiektów, które ogląda się na tej trasie.

Również zwierzęta są atrakcja tego terenu. Liczne płazy i gady, których próżno szukać w innych rejonach Polski. Mieszka tu też 17 gatunków nietoperza, który wśród licznych grot żyje sobie nie niepokojony przez ludzi. A jaskinie i groty przyciągają rzesze amatorów podziemnych przygód. Jaskiń jest dziewięć, a najgłębsza to Jaskinia Studnisko schodząca w dół aż 78 metrów. Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to liczne rezerwaty krajobrazowe i florystyczne, a także Ojcowski Park Narodowy.

Wędrując szlakami należy pamiętać, by nie zrywać żadnych roślin, grzybów, nie dotykać zwierząt i nie odrywać skał, bo czeka nas kara finansowa, a do tego jak każdy by tak postępował to, po jakim czasie nastąpi degradacja tego terenu.

Kolejnym cudem przyrodniczym tego terenu jest największa w Polsce pustynia. Na 33 kilometrach kwadratowych rozpościera się teren lotnych piasków nazywany Pustynią Błędowską. Amatorzy aktywnego spędzania czasu mają do dyspozycji przejażdżki quadami, szlaki wspinaczkowe i wyciągi narciarskie. Do dyspozycji turystów są hotele, gospodarstwa agroturystyczne, campingi i pola namiotowe.

Hotele o wysokim standardzie oferuje głównie Kraków, tańsze noclegi można znaleźć w Rabsztynie, Hucisku, Ojcowie. Ceny już od 15 złotych za nocleg, a za śniadanie trzeba dopłacić około 8. Za zwiedzanie atrakcji Wyżyny trzeba wydać kilkukrotnie kilka złotych, np. wstęp do jaskini Ciemnej w Ojcowie kosztuje 6 złotych. Należy też pamiętać, że na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej leżą dwa piękne miasta, czyli Częstochowa i Kraków, których walorów turystycznych przedstawiać nie trzeba.

Powiązane wpisy