Ustka

UstkaUstka (do 1945 roku Stolpmünde) jest miastem portowym i uzdrowiskowym leżącym niecałe 20 kilometrów na północny zachód od Słupska. Pierwsze wzmianki o niej pochodzą z 1337 roku, czyli z okresu, gdy na tych ziemiach panowali Krzyżacy, a okolice dzisiejszej Ustki to ich warownia. Z czasem pojawiało się tu coraz więcej emigrantów z Niemiec, którzy zaczęli rozbudowywać osadę i budować port rozwijając przy tym przemysł rybołówczy.

Degradacja istniejącego już świetnie portu rozpoczęła się wraz z nastaniem Potopu Szwedzkiego w 1626 roku i pożarem, który strawił prawie całą wioskę kilkanaście lat później. W XIX wieku wojny napoleońskie prowadzone na terenie prawie całej Europy doprowadziły niemal do zatrzymania prac usteckiego portu.

Czasy II Rzeszy Niemieckiej były dla Ustki chyba najlepszym okresem w jej dotychczasowych dziejach. Rozpoczęły się nowe inwestycje, a port doczekał się latarni morskiej, falochronów. Uniezależnienie się w tych latach od Słupska sprawiło, że nadane Ustce zostały prawa miejskie w 1935 roku. W latach II wojny światowej port był świadkiem wielu tragedii ludzkich. Uciekający przed frontem mieszkańcy Polski próbowali się dostawać na statki płynące do Skandynawii.

Do terytorium Polskiego Ustka oficjalnie włączona została 22 lipca 1945 roku, a kilka miesięcy potem niemiecka nazwę zastąpiono polską. Do Ustki dostaniemy się ze Słupska, do którego dojechać można koleją autobusami PKS, jak i prywatnych przewoźników, których nie brakuje w turystycznych miejscowościach. Bezpośrednie autobusowe połączenia są m.in. z Zakopanego, Warszawy, Jeleniej Góry, Katowic, a sezonowo z Kłodzka, czy Łodzi.

Oprócz strzeżonych plaży, które podzielone są na wschodnią i zachodnią oraz wielu atrakcji, jakie można znaleźć wszędzie tam gdzie wypoczywają ludzie, są też liczne szlaki rowerowe i piesze. Ustka dla swoich gości ma jeszcze mnóstwo miejsc i zabytków do zobaczenia. Są to dwa kościoły, latarnia morska z 1892 roku, falochron wychodzący w Bałtyk na 100 metrów, dzielnicę willową, pomnik Fryderyka Chopina, pomnik ku czci poległych w I wojnie światowej ustrzan.

Baza noclegowa i ceny na takim samym poziomie jak w każdej nadmorskiej miejscowości. Można znaleźć nocleg za 20 złotych za dobę, jak i wynająć pokój w hotelu za 100 złotych w sezonie.

Powiązane wpisy