Malediwy – muzułmański raj

MalediwyMalediwy ze względu na swoje położenie geograficzne i niezbyt rozbudowaną gospodarkę przemysłową i wytwórcza są krajem nastawionym na turystykę. Wybierając się na Malediwy należy pamiętać, że to kraj muzułmański i pewne zachowania typowe dla krajów zachodnich są tu nieakceptowane, a i surowo karane. Najlepiej przed tak dalekimi podróżami należy zaopatrzyć się w przewodnik wydawany przez polski MSZ i poszukać informacji np. w internecie. Najważniejsze to przestrzeganie zakazu wwożenia i spożywania na terenie kraju alkoholu, pić można w hotelach, ale ceny są horrendalne, zakaz dotyczy też wszelkiego rodzaju narkotyków.

Kolejna sprawa, o której trzeba pamiętać, to strój, podobnie jak i w innych krajach islamskich należy w miejscach publicznych ubierać się stosownie. Kto był np. w Egipcie to wie. Kobiety nie powinny paradować w krótkich szortach, czy spódniczkach i lepiej, gdy mają zakryte ramiona. Mężczyźni nie powinni paradować bez koszulek. W terenie całego kraju działa ponad siedemdziesiąt kurortów, z czego większa część to hotele w stolicy, czyli w Male. Miasto to jest największą wyspą archipelagu i mieszka tu prawie co czwarty obywatel kraju. Znajduje się tu port morski, lotnisko i siedziba władz Malediwów.

Kraj od 1965 roku jest suwerenny, a trzy lata później proklamowano tu republikę. Przez ponad pięćset lat kraj przechodził prze ręce kolonistów. Najpierw byli to Portugalczycy, którym Malediwy zawdzięczają odkrycie, potem byli to Holendrzy, a na końcu Brytyjczycy. Jednak za każdym razem władze lokalne pozostawały niezależne, zapewne dlatego, że był to bardzo ubogi region i koloniści nie osiągaliby z niego żadnych konkretnych profitów.

Gospodarka tu opiera się głównie na rybołówstwie i rolnictwie. Turystyka przynosi Malediwom jedna trzecią produktu krajowego brutto. Główne ośrodki turystyczne to Atol South Male, Atol North Male, Atol Lhaviyan, Atol Ari. Między wyspami bez problem poruszać się można licznymi łodziami jak i drogą lotniczą. Malediwy to wyspy powulkaniczne o różnej wielkości i ukształtowaniu. Jest ich ponad 1200, a tylko 200 jest zamieszkałych. Są one też podzielone na te, na których odbywa się turystyka i na te zamieszkałe przez tubylców.

Jedyne miejsce gdzie można natknąć się na rdzennych mieszkańców to stolica. Ludność ta to potomkowie ludów przybywających tu z terenów Indii, Indonezji i Półwyspu Arabskiego. Władali tu przez setki lat sułtanowie z dynastii Didi, którzy abdykowali po proklamowaniu republiki. Klimat w tym rejonie świata to klimat równikowy, a dokładniej tropikalno-monsunowy. Średnia roczna temperatura to około 30 stopni i wysoka wilgotność. Dwa razy do roku opady się nasilają, jest to przełom maja i czerwca oraz koniec roku.

Spędzanie tu wakacji polega na wylegiwaniu się na plażach, które dla potrzeb turystycznych są specjalnie pokrywane piaskiem, bo jak wiadomo plaże powulkaniczne są kamieniste. Malediwy to raj dla miłośników nurkowania, liczne koralowce i ciepłe i przejrzyste wody są gwarantem pięknych i niepowtarzalnych widoków.

Powiązane wpisy