Łeba

ŁebaŁeba jest przepięknie położonym geograficznie miasteczkiem na Pomorzu, ponieważ oprócz tego, że ma dostęp do morza, to jeszcze leży nad dwiema rzekami Łebą i Chełstem, a także pomiędzy jeziorami Łebsko i Sarbsko. Taka właśnie lokacja sprawia, że miasto to ma dość bogatą historię, a obecnie jest jednym z popularniejszych miejsc nad morzem Bałtyckim.

Historia Łeby, a raczej, Łeboujścia, rozpoczyna się już w XIII wieku, a w 1357 roku zostają mu nadane prawa miejskie. Przemysł drzewny były głównym zajęciem mieszkańców, pozwolił miastu na szybki rozwój. W XVIII wieku rozpoczęto rozbudowę portu, a próby ingerowania w przyrodę kończyły się zalewaniem miasteczka.

Przez lata trwało też ujarzmianie tego, co jest główna atrakcją tych okolic, czyli ruchomych piasków. Ujarzmienie tego zjawiska w 1910 roku i budowa dróg doprowadziła do ożywienia turystycznego Łeby. Z początkiem XX stulecia rozpoczęła się budowa domu zdrojowego, który jest dziś hotelem. Neptun to przepiękny obiekt, perła architektoniczna w bezpośrednim sąsiedztwem morza. Najlepsze lata dla kurortu to czasy po ostatniej wojnie. Rozpoczęły się wtedy inwestycje na dużą skale m.in. dlatego, że za PRL rozbudowany był bardzo system wczasowy, a ośrodki wypoczynkowe budowały duże zakłady przemysłowe dla swoich pracowników.

Ruchome piaski w Słowiańskim Parku Narodowym są bez wątpienia najsłynniejszą atrakcją Łeby i okolic. Największy nasyp to Góra Łącka mająca 40 metrów wysokości. Dla turystów wyznaczony jest pięciokilometrowy szlak wydzielony z Mierzei Łebskiej. Za wstęp na ten teren trzeba zapłacić 4 złote w sezonie letnim. Są też trzy inne szlaki turystyczne, które mają po kilkadziesiąt kilometrów długości, prowadzące przez Park Narodowy, Muzeum Wsi Słowiańskiej czy przez niemiecki system obronny z czasów II wojny.

Dla aktywnych są jeszcze ścieżki rowerowe, szkoły windsurfingu, korty tenisowe, można też wybrać się na rejs kutrem rybackim, by spróbować złowić rybę morską lub ponurkować.

Do Łeby najłatwiej komunikacją dostać się z Gdyni Głównej z przesiadką w Lęborku, jeśli jedziemy pociągiem lub ze Słupska. Do wyboru są jeszcze autobusy PKS lub busy. Najtańsza oferta noclegowa to 20 złotych w domu wczasowym Andry, pozostałe oferty oscylują w okolicach 35 złotych za dobę. Pobyt w hotelu dwugwiazdkowym oddalonym od plaży 100 metrów to wydatek od 100 do 200 złotych za pokój jednoosobowy, w zależności od terminu.

Powiązane wpisy