A może Tunezja?

TunezjaPolacy coraz częściej wyjeżdżają na wakacje w basen Morza Śródziemnego. Coraz częściej też wybierają inne kraje niż Grecja, Włochy czy Egipt. Jednym z państw, które zdobywa coraz większą popularność jest leżąca na północy Afryki Tunezja. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej Tunezji, miejscu z bardzo ciekawą kulturą i historią.

To stosunkowo niewielkie afrykańskie państwo leży między Libią i Algierią na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jej stolicą jest Tunis, a językiem urzędowym arabski (chociaż większość mieszkańców mówi też po francusku).Tunezja jest państwem islamskim (ponad 99,5% mieszkańców jest tego wyznania), jednak warto zaznaczyć tu, że jest też jednym z najbardziej liberalnych państw arabskich z rozbudowanymi prawami kobiet, legalną prostytucją czy aborcją.

Historia Tunezji prezentuje się naprawdę ciekawie, głównie z powodu Kartaginy, starożytnego miasta Fenicjan założonego w 814 roku p.n.e., które znajdowało się na dzisiejszych przedmieściach Tunisu. Miasto to zostało niemal całkowicie zniszczone przez Rzymian w czasie wojen punickich, a do dzisiaj zachowały się tylko rozległe ruiny, które są jedną z największych atrakcji turystycznych Tunezji.

Kolejnym wartym wspomnienia epizodem w historii tego państwa jest protektorat francuski, który trwał nieprzerwanie od 1881 do 1956 roku. Dopiero wtedy Tunezja odzyskała niepodległość i stała się republiką.

Turystyka jest tym co dzisiaj najczęściej sprowadza obcokrajowców do Tunezji. Poza wspomnianymi wcześniej ruinami Kartaginy warto zobaczyć także na przykład: medynę Tunisu z zabytkowymi meczetami i pałacami, amfiteatr w Al-Dżamm, punickie miasto Karkawan z starożytną nekropolią czy ruiny rzymskiego miasta Dougga. Oczywiście, jak przystało na państwo nad Morzem Śródziemnym, Tunezja ma do zaoferowania także przepiękne plaże, na których zażywają odpoczynku turyści z całego świata.

W Tunezji płacimy dinarami, co jest odpowiednikiem tysiąca milimów i równowartością około 1,3 dolara amerykańskiego. Pamiętajmy, że dinar jest walutą niewymienialną, więc nie możemy ani kupić go w Polsce, ani wywozić poza granice Tunezji. Ceny są nieco wyższe niż w Egipcie, ale istnieje tu kultura targowania się (zwłaszcza na wielkich targowiskach), co pozwala na uzyskanie znacznych upustów. Do tego pięknego afrykańskiego kraju najłatwiej dostać się samolotem, chociaż transport morski jest również bardzo rozwinięty. Pamiętajmy, że w wypadku wycieczki z biura podróży obywatele polscy nie potrzebują na wjazd do Tunezji wizy.

Powiązane wpisy